Przygotowanie auta

 Przygotowanie auta na okres zimowy
Dla większości auto bez wątpienia jest codziennym środkiem transportu, dlatego mocno zwraca się uwagę na to w jakim stanie technicznym będzie się znajdował i na pewno warto taką kwestie brać pod uwagę. W zależności od tego jak dbamy o samochód od tego będzie zależeć jak nam będzie służył w praktyce i czy będziemy z niego zadowoleni. Co takiego będzie miało dla nas największe znaczenie? Przede wszystkim estetyka samochodu, ale musimy pamiętać o tym, że liczy się także komfort podróżowania takim pojazdem i oczywiście taka istotną kwestią będą zawsze warunki, w jakich będziemy podróżować pod kątem bezpieczeństwa. I na tym przede wszystkim będziemy chcieli się skupić w tym konkretnym wpisie, gdy będziemy mówić o tym w jaki sposób powinno się przygotowywać swój samochód na okres zimowy. Niskie temperatury, dużo deszczu, śniegu, lodu – to wszystko będzie wpływać na nasze możliwości poruszania się samochodem i dlatego trzeba ta kwestię wziąć pod uwagę. Przygotowanie auta na okres zimowy warto sobie zrealizować kompleksowo już w październiku, ponieważ specyfika pogody w naszym kraju jest tak, że pierwszy śnieg może być niespodziewany i wtedy będziemy mieli problem z poruszaniem się bezpiecznym jeśli auto nie będzie gotowe do jazdy na zimę. Co więc takiego trzeba zrobić przed tym okresem ze swoim autem?

Komfort , przyczepność, bezpieczeństwo – opony zimowe

Oczywiście okres zimowy kojarzy się nam przede wszystkim ze śniegiem i lodem na ulicach co będzie zmniejszać

przyczepność samochodu. Dlatego producenci opon postarali się o przygotowanie specjalnych mieszanek oraz bieżników, które będą realizowane właśnie pod kątem okresu zimowego i trzeba się na nie zdecydować, jeśli chcemy poruszać się bezpiecznie. Zmiana opon na zimowe to pierwszy zabieg, który trzeba wykonać w trakcie przygotowywania swojego pojazdu na okres zimowy. Jeśli o tym zapomnimy to niestety możemy się narazić na wypadki, które będą nawet śmiertelnie niebezpieczne. W naszym kraju nie ma takiego obowiązku, ale są już miejsca w Europie tak jak w Czechach, gdy będzie trzeba poruszać się w okresie zimowym na specjalnie przygotowanych zimowych oponach. Inaczej może nas czekać dość wysoki mandat karny, dlatego warto się raczej do tego zastosować. Dodatkowo jako ciekawostkę warto podać, że na okres zimowy nie ma sensu inwestować w aluminiowe felgi, ponieważ mieszanki wysypywane przez piaskarki odśnieżające drogi bardzo często mają sól, która będzie wpływać niszcząco na ten element. Dlatego piękne aluminiowe felgi zostawmy sobie na okres letni.

Przygotowanie płynów samochodowych


Pamiętajmy o tym, że w naszym obiegu samochodowym krążą różnorakie płyny, które sa nam potrzebne ze względów praktycznych do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Trzeba się zastanowić nad tym czy są one gotowe na okres zimowy. Chodzi przede wszystkim o płyn do chłodnicy oraz płyn do spryskiwaczy. W przypadku płynów do chłodnicy zdecydowana większość jest już przygotowana do pracy w minusowych temperaturach, dlatego raczej ten problem jest rzadki. Kiedyś, gdy w obiegu znajdowała się woda albo mieszanka płynu z wodą można było się obawiać, czy w zbiorniczku wszystko nie zamarznie. Obecnie ten problem już nie istnieje, ponieważ większość z nas używa takiego płynu, który pracuje do temperatury minus 35 stopni. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na płyn do spryskiwaczy i tutaj rzeczywiście w okresie letnim i zimowym pracujemy na innych płynach i ta kwestia musi być brana pod uwagę. Jeśli wybieramy płyn do spryskiwaczy pamiętajmy, że taki zimowy płyn ma dodatkowo pewną dawkę alkoholu i to sprawia, że nie będzie zamarzał. Jeśli nie chcemy zniszczonego zbiorniczka trzeba pamiętać by ten płyn zmienić przed zbliżającym się okresem zimowym po prostu przez wypryskanie płynu letniego i wlanie płynu na zimę. Skoro już będziemy zaglądać pod maskę można także sprawdzić jak wygląda stan oleju w naszym silniku, by ewentualni go dolać, albo tez zdecydować się na wymianę.

Pamiętajmy o lakierze

Teoretycznie oczywiście producenci dbają o to, by nadwodzie samochodu było dobrze przygotowane na każde warunki, ale na pewno nic złego się nie stanie, jeśli my te starania również będziemy czynić i pomyślimy o takich rozwiązaniach, które sprawią, że lepiej zabezpieczymy nadwozie samochodu i jego lakier. Wśród tych kwestii o dużym znaczeniu może być to jakich kosmetyków samochodowych używamy. Jeśli dodatkowo są jakieś niedoskonałości na lakierze to dobrze będzie zastosować takie rozwiązanie, które je zmniejszy, ponieważ w okresie zimowym ten problem może się zdecydowanie powiększyć i trudno potem będzie sobie z nim poradzić. Warto więc zabezpieczyć lakier przed zimą przez usunięcie niedoskonałości i zadrapań a dodatkowo powinniśmy także pomyśleć o zastosowaniu woskowania, które będzie chroniło skutecznie nasz lakier i sprawi, że auto na dłużej zostanie w doskonałym stanie technicznym.